Skip to main content
Живей елегантно

Азбука на декорацията

Хей, ще кажете, пак ли ще учим правила? Нали всички големи имена в дизайна казват, че най-важното е интериорът да изразява личността? Как да сме различни, ако спазваме едни и същи правила в модата или в подреждането на дома си?

Чуваме ви да го казвате още след заглавието и сме съгласни – всеки от нас се чувства добре, когато е заобиколен от нещата, които истински харесва. Но също така е непоклатима истина, че да декорираш дома си, така че не само да се превърне в любимо място за семейството, но и да предизвика възхищение, се изисква нещо повече. Затова се връщаме към няколко основни правила на декорацията. Добре е да ги знаем, защото понякога просто не ни се получава, колкото и да се стараем. Започваме с първите букви – продължете азбуката със своите правила и ги споделете с нас!

А. Аранжиране на аксесоарите

 

Английската топ дизайнерка Кели Хопън (Kelly Hoppen) ги нарича „бижута за дома“. Аксесоарите са най-лесният начин да създадете усещане за персоналност! Започнете своята колекция от вази, свещници, фруктиери или каквото обичате най-много. Добрата новина е, че те като цяло не са скъпи и можете да ги сменяте през различните сезони! Правилото в декорацията тук е да се групират нечетен брой аксесоари – 3, 5, 7. Достатъчно различни, за да създават визуален интерес, но с обединяващ елемент – цвят, материал, форма.

 

Б. Нива на осветлението

 

Стаи само с един тип осветително тяло – висяща лампа например, изглеждат двуизмерни, лишени от дълбочина. Затова избираме лампи с различна функция, разположени в различни зони –елегантна стояща лампа до фотьойла за четене, красива малка лампа върху скрина или масичката, за да дава светлина за настроение.

 

В. Внимателно с цветовете

 

Колкото и да обичате един цвят, прилагайте го внимателно, в определена зона. Правилото 10-30-60 се използва от дизайнерите отдавна – 60% е неутралният цвят (обикновено под, стени), 30% – по-смелите нюанси (например мебелите) и 10% – акцентите в дома, които са в най-силни цветове. Последното може да е само една синя стена в интериора!

 

 

 

 

Г. Усещане за лукс

 

Блясъкът – в аксесоари от месинг, стомана, стъкло, огледала, освен че носи усещането за лукс, увеличава визуално пространството. Използвайте го смело в малки пространства!

 

 

Д. Добавете интрига

 

Освен всичко друго, интериорът трябва да интригува и да разказва истории. Малки масички с оригинален дизайн, осветителни тела с характер, запомнящи се декоративни предмети със смел цвят и форма – всичко това прави интериора различен.

 

 

 

Е. Дайте си време

Декорирането е удоволствие, не състезание. Дайте си време и изграждайте декорацията постепенно, като добавяте, размествате и заменяте аксесоарите. Всеки път резултатът ще бъде различен, а какво по-хубаво от това? 

Не пропускайте да разгледате и нашата селекция от декорации за дома